Przystosowanie budynku pod niepełnosprawnych – na jakie ceny się przygotować?

wysoki budynek mieszkalny

 

Przygotowanie inwestycji budowlanej pod korzystanie z niej przez osoby niepełnosprawne wiązać się powinno z zamontowaniem w konstrukcji obiektu szybu windy z przeznaczeniem osobowym. Dostępne modele na rynku zależne są cenowo od przeznaczenia samej windy, jej specjalizacji (np. windy tylko dla niepełnosprawnych zamiast klasycznego dźwigu osobowego), jak również wysokości obiektu, czyli ile kondygnacji dana winda będzie obsługiwać.

Montaż windy w starszym obiekcie budowlanym

osobowa winda zewnętrznaWspółcześnie budowane obiekty posiadają zwykle w projektach montaż odpowiednich wind, z przeznaczeniem do obsługi zarówno osób z ograniczeniami ruchowymi jak też w pełni zdrowych osób. Montaż wind w wysokościowcach jest raczej stałym elementem projektu budowlanego, związany jest on zarówno z konieczną wygodą osób przebywających w obiektach powyżej 6 kondygnacji, jak też z zapewnieniem odpowiedniego dostępu do wszystkich pięter budynku.

W starszych obiektach, które budowane były według zasad, które nie uwzględniały potrzeb osób niepełnosprawnych zamontowanie windy o klasycznej konstrukcji szybowej może być utrudnione. Wiąże się to bowiem zarówno z dużymi kosztami samej budowy, różnej dla wysokości obiektu budowlanego, jak też trudnościami technicznymi. Gdy konstrukcja wewnętrzna budynku uniemożliwia wybicie szybu windy konieczne staje się dobudowanie tego elementu na zewnątrz budynku, oraz doprowadzenie do niego ciągów komunikacyjnych.

Dofinansowanie z PFRON obniża koszty inwestycji

Obniżenie kosztów montażu urządzeń dźwigowych można dokonać przy udziale dofinansowania ze strony Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Odpowiednie dokumenty inwestor może składać za pośrednictwem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. W zależności od stopnia skomplikowania instalacji danej windy (windy wewnętrzne i zewnętrzne mogą wymagać innych pozwoleń budowlanych) komplet dokumentacji z wnioskiem o dofinansowanie trafia do centrali PFORN i zostaje rozpatrzony. Zgodnie z obowiązującymi przepisami maksymalny poziom dofinansowania może wynosić 80% wartości inwestycji, nie oznacza to jednak, że każdy otrzyma dofinansowanie zakupu windy dla niepełnosprawnych w takiej kwocie.

Ceny wind dla niepełnosprawnych

W zależności od firmy której zlecone zostanie zamontowanie windy dla osób niepełnosprawnych cena za wykonanie usługi montażu urządzenia z samą windą może mieć bardzo dużą rozbieżność.

Przykładowe ceny za montaż wind zaczynają się od 6000 złotych, dla urządzeń o ograniczonym udźwigu i ładowności. Zwykle tego typu urządzenie ma charakter platformowego podnośnika śrubowego o zasięgu do 1 kondygnacji. Duże windy pozwalające na przewóz osób do 15 metrów  wiążą się z kosztami zakupu przekraczającymi 1000000 złotych.

Źródła:

http://www.udt.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=659&Itemid=985

http://www.windydlaniepelnosprawnych.com.pl/winda-dla-niepelnosprawnych-cena

http://www.otis.com/site/pl/pages/WINDY.aspx

http://www.pfron.org.pl/pl/kontakt/2792,Kontakt.html

http://zycie-schodolazy.890m.com/obiekty-publiczne/windy-dla-osob-niepelnosprawnych-przydatne-niezbedne/

http://zycie-schodolazy.890m.com/wyposazenie-domu/dom-dla-osob-niepelnosprawnych/

Lipiec 12th, 2016 by

Fatal error: Call to undefined function the_post_navigation() in /home/u991558511/public_html/wp-content/themes/social-magazine/single.php on line 22