Schodołazy i inne rozwiązania dla niepełnosprawnych

Schodołazy są specyficzną formą udogodnienia dla niepełnosprawnych, która umożliwia sprawne przemieszczanie się osób na wózkach inwalidzkich, lub o ograniczonej sprawności ruchowej pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami budynku.

Schodołazy są częściej stosowane w domach prywatnych z uwagi na konstrukcje budynków oraz plan domowych klatek schodowych, który umożliwia stosowanie zarówno montowanie krzesełek schodowych dla osób które mają ograniczone możliwości poruszania się, jak też bardziej kosztownych platform schodowych.

Schodołazy w domach

Stosowanie w domu prywatnym schodołazu eliminuje konieczność instalacji stałych elementów konstrukcyjnych jakie występują w windach i krzesełkach. Montowane są one na szynie nośnej przytwierdzonej do ściany lub poręczy (jeżeli zamontowana przy schodach poręcz umożliwia uniesienie konstrukcji windy z platformą dla niepełnosprawnych).

Schodołazy jako urządzenia pozbawione konstrukcji nośnej są samodzielnymi urządzeniami pozwalającymi pokonanie schodów z pomocą drogiej osoby, lub też samodzielnie jeżeli są wyposażone w silniki i zasilanie. Poznaj więcej szczegółów na stronie http://www.platformy-przyschodowe.pl/schodolazy

Występujące na rynku schodołazy podzielić można na 2 podstawowe typy w zależności od sposobu w jaki się poruszają (dokładnie napędu) i są to:

  • schodołazy gąsienicowe
  • schodołazy kroczące

Obie z tych konstrukcji mają swoje wady i zalety i stosowane są w zależności od możliwości finansowych osób które je kupują, oraz konstrukcji schodów które mają pokonać (ich stromizny).

Opinie o schodołazach jako sposobie likwidacji barier architektonicznych w domach są raczej przychylne:

Pracowałam w firmie, która niwelowała bariery arch. i wiem z doświadczenia, że schodołaz to najtańsza forma likwidacji barier. Minusem jest to, że potrzebna jest druga osoba nie tak jak w przypadku platformy no i to, ze nie każde schody nadają się na schodołaz – podaje użytkownik portalu Far.org.pl

Indywidualna konstrukcja schodołazu

W przeciwieństwie do windy schodowej schodołazy konstruowane są pod indywidualne parametry – zarówno dotyczy to maksymalnej stromizny jaką mają pokonać, jak również szerokości wózka inwalidzkiego (lub siedzisk jeżeli urządzenie ma być w nie wyposażone). Ważnym elementem jest również waga osoby która ma być transportowana w schodołazie.

Zaletą schodołazów jest ich cena. O ile typowe rozwiązania stosowane w miejscach publicznych (windy, platformy) kosztami przekraczają zwykle 15 tys. złotych (w tańszych wersjach) to schodołazy można zakupić w cenie 10tys złotych w przypadku nowego urządzenia. Niestety indywidualna konstrukcja dyskwalifikuje te urządzenia, gdyż wybór „standardowego” modelu nie pasuje do każdego wózka (a coraz częściej osoby niepełnosprawne posiadają wózki z indywidualną konstrukcją czy też są również dopasowane do ich indywidualnych cech oraz potrzeb).

Maj 4th, 2015 by admin