Bariery architektoniczne a niepełnosprawni

bariera architektoniczna

Osoby niepełnosprawne na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami, mają różnego rodzaju problemy jak na przykład ze wzrokiem czy chodzeniem. Niestety, ludzie zamiast modernizować budynki i próbować je przystosować, tak, by pozwalały swobodnie funkcjonować osobom niepełnosprawnym wciąż odsuwają temat na dalszy plan. O inwalidach nikt sam z siebie nie pomyśli, często wszelkie zmiany architektoniczne są robione z powodu licznych skarg czy próśb. Jak pokonywać bariery architektoniczne, które nierzadko wystepują? Co produkuje firma Vimec, a co firma Cibes?

Bariery architektoniczne

Najczęściej miejsce zamieszkania jest niedostosowane dla osób niepełnosprawnych. Podczas projektowania nie są brane pod uwagę szerokie hole, odpowiednie, by mieć duże pole manewru. Dla osób słabowidzących istotnymi elementami są kontrastowe oznakowania. Oprócz tego warto zadbać by droga do windy Cibes czy na schody była latwa do rozpoznania. Podłoga także nie powinna być śliska, bo łatwo wtedy o wypadek.

bariera architektoniczna

Polskie prawo

Polskie prawo kodyfikuje pewne kwestie. Znajdują się tutaj przepisy, które mają zapewnić niepełnosprawnym lepsze korzystanie z urządzeń czy miejskich obiektów. Przede wszystkim wszelkie plany budowy bądź też moedrnizacji powinny być zaopiniowane przez środowiska działające na rzecz niepełnosprawnych. Oprócz tego, powinny też być przez nich zatwierdzane.

Jak pokonać bariery architektoniczne?

Największy problem przychodzi wtedy, kiedy osoba niepełnosprawna ma poruszać się po schodach. Czy to w urzędach miejskich czy w swoim budynku mieszkalnym. Jedną z firm produkujących platrofmy schodowe jest firma Cibes. Tego typu platformy pozwalają na pokonanie schodów czy to wysokich, czy niskich. Oprócz tego świetnie sprawdzą się przy schodach skrętnych oraz takich, które posiadają tak zwane – spoczniki. Jednak pamiętajmy, że nie w kazdym budynku uda nam się zamontować taką platformę, wtedy lepszym pomysłem jest zamontowanie dźwigu na zewnątrz.

Firma Vimec również zajmuje się tego typu rozwiązaniami. Produkują oni platformy dla niepełnosprawnych, podnośniki, ale także dźwigi, które bardzo często są wykorzystywane w szpitalach, domach opieki czy przychodniach zdrowia.

Pamiętajmy o tym, by podczas projektowania nowego budynku lub jego modernizacji zwracać uwagę na osoby niepełnosprawne, które niestety stanowią dość liczną grupę. Starajmy się przystosowywać architekturę. Sprawnym osobom jest o wiele łatwiej odnaleźć się w tym świecie, niestety, niepełnosprawni stoją nieczęsto przed barierami. Produkty firmy Vimec czy Cibes świetnie sprawdzają się we wszystkich miejskich budynkach, ale także w budynkach mieszkalnych.

Listopad 30th, 2017 by

Fatal error: Call to undefined function the_post_navigation() in /home/u991558511/public_html/wp-content/themes/social-magazine/single.php on line 22