Brak windy dla niepełnosprawnych – co robić?

schodołaz

Pomimo tego, że coraz bardziej dba się o to, by wprowadzać rozwiązania dla osób niepełnosprawnych, dzięki którym w nieskrępowany sposób będą one mogły korzystać z różnego rodzaju obiektów, wciąż jeszcze na tym polu pozostaje wiele do zrobienia. Co więc ma zrobić osoba niepełnosprawna, która ma potrzebę skorzystać z danego obiektu, w którym przeszkodę dla niej stanowią schody, dla których nie ma żadnej alternatywy w postaci windy czy platformy schodowej? Zabezpieczeniem na wypadek takiej sytuacji może być schodołaz.

Co to jest?

Schodołaz to urządzenie, w które warto zainwestować w przypadku trwałej niepełnosprawności zmuszającej do poruszania się z pomocą wózka inwalidzkiego. Jest on obsługiwany przez asystenta (opiekuna) osoby niepełnosprawnej – to może nieco zniechęcać, ponieważ wiadomo, że jest w nas silne dążenie do zapewnienia niepełnosprawnym jak największej samodzielności i niezależności. Warto jednak zauważyć, że o wiele ważniejsze jest to, że dzięki temu urządzeniu, osoba o ograniczonej mobilności może skorzystać z obiektów w inny sposób dla niej niedostępnych. W niektórych miejscach nie ma wind czy platform dla niepełnosprawnych, ponieważ nikomu nie zależy na ich montażu, ale nie zawsze takie braki wynikają ze złej woli właścicieli obiektów – czasem możliwości montażu rozwiązań dla niepełnosprawnych nie daje architektura budynku bądź sama konstrukcja schodów. Właśnie w takich sytuacjach sprawdzają się schodołazy, które bardzo często poradzą sobie tam, gdzie inne rozwiązania nie wchodzą w grę.

Jak działa schodołaz?

schodołazSchodołaz to urządzenie, które waży około 50 kilogramów, jest składane, dzięki czemu można je przewozić, a za sprawą mechanizmu gąsienicowego umożliwia transportowanie po schodach osoby na wózku inwalidzkim, z asystą opiekuna. Poradzi sobie na schodach, gdzie niemożliwy jest montaż platformy ze względu na niewystarczającą szerokość, zwykle też umożliwia transport pod dość dużym kątem nachylenia schodów. Opiekun nadzoruje bezpieczeństwo transportu oraz kieruje ruchem schodołazu, jednak nie jest od niego wymagana przesadnie duża siła – z obsługą urządzenia spokojnie poradzi sobie przeciętna kobieta. Z uwagi na to, że jest to urządzenie mobilne i z łatwością zmieści się w bagażniku samochodu, można stosować je wszędzie tam, gdzie brak rozwiązań dla niepełnosprawnych, a w ten sposób żadne schody nie będą już stanowić przeszkody!

Listopad 20th, 2017 by

Fatal error: Call to undefined function the_post_navigation() in /home/u991558511/public_html/wp-content/themes/social-magazine/single.php on line 22