Pokonywanie barier architektonicznych

schodołazy dla niepełnosprawnych

Życie osób niepełnosprawnych nie jest najłatwiejsze, a często największym utrudnieniem są bariery architektoniczne, na czele ze schodami, przez które często osoba mająca trudności z poruszaniem się, nie jest w stanie skorzystać z obiektu, do którego one prowadzą. Nie wszędzie możliwe jest wprowadzenie rozwiązań takich jak platformy przyschodowe, czy windy dla niepełnosprawnych, ponieważ nie zawsze pozwala na to konstrukcja budynku i samych schodów. Na szczęście istnieje alternatywa – są nią schodołazy.schodołazy dla niepełnosprawnych

Przestań martwić się schodami

Wiele osób o schodołazach nigdy nie słyszało – o ile windy i platformy są rozwiązaniami na tyle popularnymi, że świadomość ich istnienia mają nawet te osoby, które z niepełnosprawnymi nie mają nic wspólnego, o tyle o schodołazach często dopiero po pewnym czasie dowiadują się nawet ci, dla których zostały one stworzone. Są one po prostu mniej widoczne w przestrzeni publicznej. Tymczasem są one rozwiązaniem, którym na pewno warto się zainteresować. Pomimo pewnych wad w porównaniu z windami, mają też potężną zaletę: można je zabrać wszędzie i przestać się martwić schodami w obiektach, z których chcemy skorzystać.

Zacznijmy jednak od wspomnianych wad – jakie one są? Przede wszystkim schodołazy nie są urządzeniem, z którego osoba niepełnosprawna może skorzystać samodzielnie. Zawsze jest potrzebna pomoc asystenta, który obsłuży schodołaz i pomoże przetransportować niepełnosprawnego wzdłuż schodów. Za wadę można też postrzegać wagę schodołazu – wynosi ona zwykle około 50 kilogramów, co może niektórym sprawiać problemy przy transportowaniu sprzętu, a konkretnie przy wkładaniu go i wyjmowaniu z bagażnika samochodu. Wreszcie, większość schodołazów ma też ograniczenia co do stromości schodów, na których może pracować. Przeważnie maksymalny kąt nachylenia wynosi około 35-40 stopni. Nie nadają się więc do stromych schodów.

Zaletą schodołazów jest jednak to, że można je stosować na schodach, które są zbyt wąskie, by zastosować tam platformy schodowe. Znaczące jest także to, że schodołazy można łatwo transportować nawet zwykłym samochodem osobowym – dzięki temu nawet jeśli osoba niepełnosprawna będzie chciała skorzystać z obiektu, do którego prowadzą schody, ale nie ma dla nich przygotowanych alternatyw, w dalszym ciągu będzie to możliwe – wystarczy wówczas wyjąć z bagażnika schodołaz i problem z głowy.

Lipiec 19th, 2017 by

Fatal error: Call to undefined function the_post_navigation() in /home/u991558511/public_html/wp-content/themes/social-magazine/single.php on line 22