Życie bez barier

platformy dla niepełnosprawnych

Zauważalną zmianą ostatnich lat jest większy udział osób niepełnosprawnych w życiu społecznym i publicznym. Coraz więcej instytucji stara się, aby z ich usług i oferty korzystać mogły również osoby z ograniczeniami w poruszaniu się. Jest to możliwe dzięki dostępnym rozwiązaniom technicznym, takim np. jak różnego rodzaju platformy dla niepełnosprawnych.

Dostępne rozwiązania

Platformy dla niepełnosprawnych mają za zadanie pomoc w pokonywaniu barier architektonicznych osobom na wózkach lub osobom, którym sprawia trudność chodzenie po schodach.

Oferowane przez producentów rozwiązania umożliwiają montowanie urządzeń niemal w każdych warunkach – służą do tego platformy schodowe oraz pionowe.

platformy dla niepełnosprawnych

Platformy schodowe

Schodowa platforma dla niepełnosprawnych instalowana jest przy biegu schodów. Szyna, po której porusza się platforma montowana jest bezpośrednio do ściany lub do słupków nośnych. Możliwy jest wybór rozwiązania umożliwiający pokonywanie schodów w torze prostym lub krzywoliniowym.

Platformy tego typu nie wymagają dodatkowych robót budowlanych, a dzięki temu, iż podłoga urządzenia może mieć niemal dowolny wymiar, można ją dopasować do indywidualnych wymagań.

Ruch w górę i w dół odbywa się za pomocą sterowania pilotem zainstalowanym przy urządzeniu, a platforma zatrzymuje się automatycznie na wyznaczonych przystankach.

Osoba transportowana jest zabezpieczona opuszczanymi barierkami, platforma posiada także przycisk awaryjnego zatrzymania. Nie używaną platformę można złożyć, aby podczas postoju urządzenie nie zajmowało miejsca.

Platformy pionowe

Pionowa platforma dla niepełnosprawnych może występować jako podnośnik niskiego lub wysokiego podnoszenia – zakres mieści się od kilkudziesięciu centymetrów do kilkunastu metrów.

Platformy pionowe dla niepełnosprawnych montowane są najczęściej w miejscach, które wymagają pokonania większej ilości kondygnacji. Są również alternatywą dla platform schodowych w sytuacji, gdy klatka schodowa jest zbyt ciasna na ich zainstalowanie, natomiast można wygospodarować miejsce dla zamontowania podnośnika pionowego.

Należy pamiętać, iż montaż tego typu urządzeń określają przepisy prawa budowlanego. Pionowa platforma dla niepełnosprawnych wymaga często odpowiedniego zasilania, a miejsce instalacji – dodatkowego wzmocnienia w miejscu posadowienia podnośnika (choć są rozwiązania nie wymagające tego typu konstrukcji).

Platformy dla niepełnosprawnych można instalować na zewnątrz budynków lub w ich wnętrzu, również w mieszkaniach prywatnych.

Lipiec 20th, 2017 by

Fatal error: Call to undefined function the_post_navigation() in /home/u991558511/public_html/wp-content/themes/social-magazine/single.php on line 22