Dom dla osób niepełnosprawnych

winda schodowa w konstrukcji klatki schodowej

Jeśli w naszej rodzinie są osoby niepełnosprawne, powinniśmy wyjść na przeciw ich potrzebom. Zbudujmy więc dom, który będzie przystosowany dla takich osób. A jak to zrobić?

Wózek inwalidzki w domu

Projektując zmiany jakie powinny zostać wprowadzone w domu, w którym zamieszka osoba niepełnosprawna należy zwracać szczególną uwagę na istniejące bariery architektoniczne, jakie należy zlikwidować. W szczególności dotyczy to wszelkich elementów wyposażenia domu, które w sposób znaczący utrudniają poruszanie się po nim na wózku inwalidzkim.

Uwzględniając szerokość wózka inwalidzkiego należy w pierwszej kolejności dostosować przejścia pomiędzy pomieszczeniami –  dotyczy to nie tylko szerokości która umożliwi wygodny przejazd, ale również należy zlikwidować wszystkie progi jakie występują w drzwiach. W domu osoby niepełnosprawnej nie powinny występować żadne podwyższenia, ponieważ utrudniają one przejazd wózkiem.

Schody w domu – jak pomóc pokonać ten element

Na początku powinniśmy zainwestować w windy schodowe. Takie windy będą bardzo przydatne, jeśli w naszej rodzinie znajdują się osoby niepełnosprawne. W końcu chcemy zapewnić im lepsze i komfortowe życie. A takie windy schodowe dla dzieci znacząco nam to ułatwią. Korzystanie z nich jest bardzo proste, dlatego każdy może to zrobić. Dzięki temu nasi bliscy winda schodowa w domuzyskają odpowiedni komfort oraz wygodę. Będą mogli w szybki sposób dostać się np. na piętro naszego domu. A to ułatwi im całe życie.
Na rynku istnieją również windy krzesełkowe, które są dedykowane dla osób posiadających znaczne problemy z poruszaniem się. Krzesełka schodowe instalowane w domach osób starszych to często stosowane rozwiązanie. W przypadku osób poruszających się wyłącznie na wózku inwalidzkim takie rozwiązanie nie umożliwi jednak w pełni samodzielne poruszanie się pomiędzy kondygnacjami.

Porównanie obu rozwiązań:

  • Windy krzesełkowe – jest to rozwiązanie zdecydowanie tańsze niż montaż platformy czy windy. Instalacja windy krzesełkowej jest dobrym rozwiązaniem dla osób starszych, poruszających się o kulach, które mogą samodzielnie wsiąść na krzesełko transportowe i z niego zejść.
  • Winda schodowa – to urządzenie jest droższe, umożliwia obsługę osób na wózkach inwalidzkich. Ich rozbudowana konstrukcja potrafi udźwignąć osobę niepełnosprawną. Dzięki temu rozwiązaniu osoba na wózku wjeżdża na platformie windy i opuszcza ją bez pomocy innych osób.

Koszty instalacji windy schodowej

Nie myślmy również, że na takie windy musimy przeznaczyć ogromną ilość naszych pieniędzy. Wystarczy, że na początku sprawdzimy oferty różnych sklepów. Postawmy na taką, na którą możemy sobie pozwolić. A wbrew pozorom windy schodowe cena wcale nie musi być wysoka. Jeśli więc tylko dobrze poszukamy, na pewno odnajdziemy artykuły w korzystnych cenach. Gdy w nie zainwestujemy, dobrze przygotujemy swój dom dla osób niepełnosprawnych.

Zobacz więcej na stronie: http://www.platformy-przyschodowe.pl/windy-schodowe

Marzec 10th, 2015 by

Fatal error: Call to undefined function the_post_navigation() in /home/u991558511/public_html/wp-content/themes/social-magazine/single.php on line 22